Jak wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Domowe szycie to spora oszczędność. Coraz bardziej popularne staje się samodzielne wykonywanie różnego rodzaju poprawek czy przeróbek krawieckich. Osoby doświadczone w tej dziedzinie, niewątpliwie używają maszyny do stworzenia efektywnych, niepowtarzalnych strojów. Przy tym zgłębiają wiedzę i tajniki dotyczące szycia.

Nieco bardziej utrudnione zadanie mają początkujący. Brak jakiegokolwiek doświadczenia często może okazać się problemem. Wpływ na to ma również wysokie zaawansowanie techniczne sprzętu. Niemniej jednak każdy, nawet najmniej doświadczony krawiec, jest w stanie szybko zdobyć wiedzę potrzebną do obsługi maszyny. Jeśli jesteś nowicjuszem, w poniższym artykule podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, a czego unikać przy zakupie urządzenia. Ponadto, przedstawimy kilka modeli maszyn do szycia dla początkujących

Charakterystyka urządzenia

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych modeli, warto zaznajomić się z rodzajami sprzętów tego typu. Domowe maszyny do szycia posiadają podstawowe funkcje oraz ściegi, niezbędne do obróbki materiału. Ponadto są przystosowane do pracy z tkaninami różnego typu. W odróżnieniu od przemysłowych, nie posiadają blatu, co umożliwia ich swobodne przenoszenie.

Wyróżniamy następujące rodzaje maszyn:

  • Mechaniczne – cieszą się największą popularnością, szczególnie polecane są dla początkujących, którzy chcą nauczyć się szycia od podstaw. Podczas pracy z tego typu sprzętem mamy pełną kontrolę nad obróbką materiału. Co więcej, posiada on regulację szerokości szycia, jest napędzany przez silnik, a jego praca uzależniona jest od nożnego rozruchu (tzw. stopki).
  • Komputerowe – polecane dla doświadczonych, urządzenie to posiada szereg dodatkowych funkcji, które niedostępne są dla tradycyjnej maszyny. Oprócz tego sprzęt sam pozycjonuje igłę, automatycznie dobiera ściegi oraz obcina nici. Liczne udogodnienia sprawiają, że praca na maszynie staje się przyjemniejsza, a użytkownik może zaoszczędzić swój cenny czas.
  • Elektroniczne – to rodzaj urządzeń, które zamiast standardowego regulującego pokrętła, posiadają specjalne przyciski, pozwalające na dopasowanie ustawień względem ściegu bądź funkcji szycia. Uzupełnieniem całości jest ekran LCD, który z pewnością ułatwi obsługę.

Rodzaje ściegów

Każde z urządzeń wyposażone zostało w określoną liczbę ściegów. Wybrany typ ściegu ma swoje indywidualne zastosowanie. W klasycznych sprzętach, przeznaczonych głównie dla mało doświadczonych krawców, ich liczba może być ograniczona. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z tzw. owerloka, który jest dopełnieniem maszyny. Urządzenie to staje się coraz bardziej popularne. Służy do szycia oraz obszywania tkanin, co zabezpiecza je przed pruciem się.

Wyróżniamy następujące typy podstawowych ściegów:

  • Tradycyjne – jak sama nazwa wskazuje, to uniwersalny ścieg prosty. Jest najczęściej wybierany spośród innych. Swoje zastosowanie znajdzie niemal we wszystkich obróbkach. Należy jednak pamiętać, że nie nadaje się do obszywania.
  • Zygzakowy (elastyczny) – w przeciwieństwie do tradycyjnego, może posłużyć do obszywania. Często wykorzystuje się go także do tkanin elastycznych, mających skłonności do fałdowania się. Z uwagi na kształt ściegu, gwarantem jest to, iż materiał nie będzie się pruł.
  • Ozdobne – nieco rzadziej spotykane w powszechnych maszynach. W głównej mierze są przeznaczone dla osób, które zajmują się szyciem profesjonalnie. Ścieg ten umożliwi nam wyszycie przeróżnych wzorów bądź haftów.

Dobra maszyna do szycia powinna posiadać możliwość regulacji szerokości i długości ściegów- w zależności od preferencji użytkownika. W zależności od modelu, istnieje wiele opcji wyboru przeszyć: ręcznie- za pomocą pokrętła lub, w przypadku modeli komputerowych lub elektronicznych, dzięki przyciskom lub wyświetlaczowi LCD.

Co uwzględnić przy zakupie sprzętu?

Producenci dokładają szczególnych starań, aby sprzęt ten był na miarę indywidualnych potrzeb każdej jednostki. Na rynku dostępnych jest kilka typów maszyn, które znacząco się od siebie różnią. Tak, aby każdy krawiec mógł dopasować funkcjonalność urządzenia do swoich oczekiwań. Zanim dokonamy ostatecznego zakupu, na wstępie warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych modeli.

Jaką maszynę do szycia wybrać? Wiadomym jest, że początkujący krawiec nie jest w stanie w pełni wykorzystać możliwości drogich maszyn. Dlatego, dla mniej doświadczonych, w pierwszej kolejności zalecana jest nauka podstawowych czynności. Do tego celu idealnym rozwiązaniem będzie wybór maszyny mechanicznej. W większości przypadków odradzane są rodzaje komputerowej i elektronicznej. Mimo, że są bardzo praktyczne i nowoczesne, większość czynności odbywa się bez konieczności udziału użytkownika. Dodatkowo automatyzacja może stanowić problem dla poprawnej obsługi urządzenia. Nowicjusz powinien postawić sobie jeden cel- ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

Wybór tradycyjnej maszyny, jako najlepszej dla przyszłych krawców jest poparty wieloma czynnikami. Jednym z nich to nieporównywalna cena względem pozostałych typów. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że dzięki manualnemu ustawianiu ściegów oraz wszystkich innych parametrów, użytkownik zaznajomi się z wszystkimi funkcjami i stopniowo nabierze wprawy. Ułatwi to wykonywanie późniejszych, bardziej skomplikowanych czynności, które wymagają płynnej obsługi urządzenia.

Inne niezbędne elementy

Wszystkie domowe maszyny do szycia będą różniły się w budowie oraz wpisanych funkcjach. Jednak każda z nich, nawet ta wyposażona w ubogą wersję, powinna oferować możliwości: dowolne ustawianie docisku stopki, płynną regulację parametrów ściegu, możliwość szycia do przodu i do tyłu, automatyczne obszywanie dziurek na guziki, różnego rodzaju stopki do maszyn, możliwość aplikacji bocznej igły, co usprawni wszywanie zamków oraz podstawowe ściegi: prosty i zygzak.

Poza tym, wiele maszyn oferuje możliwość rozbudowywania wpisanych funkcji, poprzez np. dokupienie innego rodzaju stopek, z przeznaczeniem do specjalnych zastosowań.

Postaw na jakość

Domowa maszyna do szycia wcale nie musi być kosztownym wydatkiem. Już za niewielką sumę możemy nabyć urządzenie, które bez wahania sprosta podstawowym czynnościom krawieckim. Warto zaznaczyć, iż do najtańszych spośród wszystkich rodzajów maszyn należą mechaniczne.

Najlepszym wyborem dla nowicjuszy będzie sprzęt, który charakteryzuje prostota wykonania. Na polskim rynku działa szereg renomowanych firm, oferujących sprzedaż maszyn do szycia. Dzięki dostępności wielu modeli, zarówno nowy, jak i zaawansowany krawiec znajdzie urządzenie, które sprosta jego wymaganiom. Do najbardziej znanych firm na rynku krawieckim należą między innymi: Elna, Janome, Brother oraz wiele innych.

Najlepsze modele maszyn do szycia

Po zaznajomieniu się z najważniejszymi czynnikami, którymi powinna cechować się maszyna do szycia, przyszedł czas na przedstawienie konkretnych modeli. Jeśli dopiero wkraczasz na drogę krawiectwa, warto zapoznać się z poniższym zestawieniem, które pomoże wybrać Ci najwłaściwszy rodzaj sprzętu.

ELNA 240eX

Określana jest mianem mocnej i niezawodnej maszyny. Wyposażona została w 23 programy ściegowe, do których należą: ścieg prosty, zygzak, ścieg kryty, owerlokowy- służący obszywaniu oraz ściegi dekoracyjne. Dodatkowo, istnieje możliwość automatycznego obszywania dziurki na wymiar guzika. Co więcej, sprzęt został wyposażony w wygodne pokrętła ściegów, dzięki czemu możliwy jest ich wybór i dowolna regulacja. Wbudowany nawlekacz igły usprawnia proces nawlekania, co szczególnie dla osób starszych często jest problemem. Wbudowany został także automatyczny obcinacz nitek. Stopki wyróżniają się trzystopniowym dociskiem. Ponadto system matic umożliwia jej szybką wymianę. Łatwy dostęp do wszystkich funkcji oraz prostota wykonania sprawia, iż maszyna do szycia nadaje się dla nowicjusza, jak i profesjonalnego krawca.

JANOME JUNO E1015

Niezwykle popularna w Polsce maszyna Juno E1015 wyposażona została w 15 najbardziej przydatnych programów ściegowych. Często nazywana jako wielofunkcyjna, z uwagi na różnorodność zastosowań. Przy tym użytkownik może sam regulować szerokość i długość ściegów oraz zygzaka, za pomocą pokręteł. Dodatkowo, szybka wymiana stopek metodą zatrzaskową, sprawi, że praca z urządzeniem będzie przyjemniejsza. Produkt umożliwia obszywanie dziurek na guziki, wykonując określone czynności półautomatycznie. Łatwość obsługi sprawia, że urządzenie nadaje się dla osób o różnym stopniu zaawansowania.

Brother BQ17

Maszyna mechaniczna typu Brother BQ17 to idealne rozwiązanie dla amatorów, którzy w praktyczny sposób chcą nauczyć się krawiectwa. Użytkownik ma do dyspozycji 17 ściegów, co więcej w wyposażenie sprzętu wpisane są szwy ozdobne. Obsługa jest bardzo łatwa, bowiem urządzenie działa intuicyjnie. Dzięki szcześcio punktowym ząbkom, istnieje możliwość zszywania grubej jakości materiału. Standardowo, dopuszczalna jest wymiana stopek(w zestawie znajdziemy 4 rodzaje). Model ten posiada wbudowany chwytacz rotacyjny. Krawiec ma kontrolę nad naprężeniem górnej nici.

JUKI HZL-27Z

To jeden z najpopularniejszych modeli wśród maszyn domowych. Łączy w sobie wszystkie zalety, zamykając się w atrakcyjnej cenie. Do dyspozycji krawca przeznaczonych jest 22 rodzajów ściegów. System siedmio punktowych ząbków transportowych ułatwia szycie każdego typu materiału. 4-stopniowe obszywanie dziurki, możliwość regulacji parametrów ściegu, automatyczny nawlekacz nici, chwytacz rotacyjny, oświetlenie LED- to czynniki, które sprawią, iż produkt ten zachwyci każdego krawca.

TEXI JOY 25

Urządzenie dysponuje 25 programami ściegowymi, a także jeden program do obszywania dziurek. Nawlekanie nici zostało graficznie przedstawione na obudowie urządzenia. Istnieje możliwość dowolnej regulacji ściegów. Stopka jest łatwa w przymocowaniu(metoda zatrzaskowa). Model wyposażony został w automatyczne obcinanie nitki oraz chwytacz wahadłowy. Ten praktyczny sprzęt nada się zarówno dla niezaawansowanych krawców, jak również będzie idealny dla profesjonalistów.

HUSQVARNA E10

Model ten jest sterowany mechanicznie. Wyposażony został w 21 ściegów oraz 50 praktycznych funkcji. Co więcej, ich wybór jest bardzo prosty. Dodatkowo urządzenie posiada automatyczny nawlekacz igły. Możliwa jest regulacja docisku stopki oraz jej sprawne mocowanie. Metalowe części do maszyn są gwarantem wytrzymałości sprzętu. Ta doskonała maszyna do szycia  jest gotowa spełnić podstawowe wymagania każdego krawca.

Redstar R10

To solidny, wieloczynnościowy model. Zbudowany został z 21 rodzajów ściegów, przeznaczonych do obróbki każdego typu tkanin. Użytkownik sprawuje pełną kontrolę nad parametrami ściegu. Maszynę wyróżnia 4- pozycyjny automat do robienia dziurek na guziki. Dodatkowo umożliwiona jest regulacja docisku stopki, szycie ściegami owerlokowymi, elastycznymi oraz krytymi. W skład produktu wchodzi metalowy chwytacz, stopki mocowane na zatrzask, nóż do obcinania nitek. Idealna dla każdego krawca hobbysty.

PFAFF SELECT 3.2

Nieco droższa, niemniej jednak nowoczesna maszyna mechaniczna, która nada się dla mało zaawansowanych krawców. Wyposażona w 27 programów ściegowych, które wybierane są za pomocą przycisków. Zbudowana została z pionowego chwytacza rotacyjnego, który umożliwia cichą pracę. Użytkownik może według aktualnych potrzeb zmniejszyć lub zwiększyć prędkość urządzenia. Do funkcji maszyny należą: półautomatyczne obszywanie dziurki, regulacja ściegów oraz naprężenia nici górnej, wbudowany szpulownik, 4-punktowy mechanizm transportu, wolne ramię,  regulacja pozycji igły, możliwość nawijania nici na szpul.

Podsumowanie

Jeśli stoimy przed wyborem pierwszej maszyny do szycia, najpierw warto zapoznać się z cechami charakterystycznymi dla poszczególnych modeli. Prężnie działające przedsiębiorstwa handlowe oferują nam szeroki zakres produktów. Ich wybór zależy od Twoich  indywidualnych wymagań.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz