Pierwsze projekty krawieckie – zobacz, od czego warto zacząć!

Właśnie kupiłaś swoją pierwszą maszynę do szycia? Świetnie! Rozpoczynając swoją drogę z szyciem i przeróbkami krawieckimi, warto zacząć od prostych projektów, które pozwolą Ci nabrać wprawy w prowadzeniu igły. Oro projekty, z którym uszyciem powinny sobie poradzić początkujące krawcowe!

Wprawki w szyciu – zacznij od rzeczy prostych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, swoją przygodę z maszyną do szycia warto rozpocząć od czegoś maksymalnie prostego, co umożliwi Ci ćwiczenie prostych szwów – na początku właśnie to stanowi największą trudność. Doskonałym pomysłem na naukę szycia z praktycznym rezultatem jest… szycie ręczniczków i ściereczek kuchennych. Dobra pani domu z pewnością wie, że tekstyliów nigdy za wiele – ściereczki brudzą się co chwilę, a ręczniki wymagają wymiany co kilka dni. Jednocześnie jednak w przypadku takich produktów nie musisz martwić się tym, że będą mieć lekko krzywe szwy czy będą nierówne – możesz więc ćwiczyć do woli, nie martwiąc się efektem końcowym, i stopniowo nabierać wprawy.

Twoja pierwsza pościel na maszynie krok po kroku

Kolejny krok na Twojej drodze to uszycie własnej pościeli. Od czego zacząć? Przede wszystkim od dokonania pomiarów swoich kołder i poduszek, aby wszystko do siebie pasowało. Teraz przenieś te wymiary na materiał, dodaj po 3 cm z każdej strony na szwy, odrysuj i wytnij. Kolejny krok to najprzyjemniejsza część, czyli zszycie wszystkich elementów ze sobą – oczywiście na lewej stronie tkaniny.

Gdy już skończysz, czas na coś nowego. Twoja pościel będzie potrzebować zapięcia – czy to w formie zamka czy guzików. A to już pewne wyzwanie dla niedoświadczonej krawcowej. Jak to zrobić? Do wszywania zamków służy specjalna stopka do maszyn. Jeśli chodzi o dziurki do guzików, większość dzisiejszych maszyn do szycia dysponuje półautomatycznymi lub w pełni automatycznymi programami do ich obszywania. Popróbuj kilka razy na niepotrzebnym skrawku materiału, by nabrać wprawy, i do dzieła!

Od czego zacząć szycie ubrań?

Teraz czas na najprzyjemniejsze, czyli ubrania. Swoją przygodę z szyciem ubrań warto rozpocząć od przeróbek już gotowej odzieży – by zrozumieć specyfikę ich kroju i tego, jak poszczególne działania mogą go zmienić. Jedną z najprostszych przeróbek krawieckich jest dopasowanie długości nogawek spodni. Zacznij od ich zmierzenia i zaznaczenia, w którym miejscu powinny się kończyć – dodaj do tego około 3 cm na podwinięcie i zrobienie nowego szwu. Teraz utnij niepotrzebną część, wyprasuj materiał, by usunąć wszelkie zagniecenia, podwiń dolną część i ją zszyj. Uwaga – na łączeniach warto zastosować mocne zakończenia, które zapobiegną popuszczaniu nitki podczas noszenia spodni.

Stosunkowo prostą poprawką krawiecką jest również robienie zakładek w spódnicach – aby je nieco zwęzić i dopasować do figury. Możesz też kilka razy popróbować wszywanie gumki w pas, co także przydaje się zbyt często. A co później? Gdy już opanujesz te krawieckie podstawy, możesz przejść do własnych projektów. Spódnica z koła, koszulka z krótkim rękawkiem czy rozkloszowana sukienka to modele, od których warto zacząć. Powodzenia!

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz