Maszyna do szycia skóry

Maszyny do szycia skóry

Szycie na maszynie znają nasze babcie, jak również znają nasz matki. Choć większość spotkała się jedynie z szyciem zwykłych materiałów, to jednak każda z nich wie, że w dobrej maszynie liczy się przede wszystkim jakość igły, a także trwałość dobranych nici. Pozostałe sprawy takie jak odpowiednie zestrojenie maszyny to już kwestia drugorzędna, jednak nadal bardzo ważna.

Obecnie wydaje nam się, że wszystkie ciuchy powstają gdzieś za granicą, gdzie tania siła robocza zrobi je po kosztach, jednak wiele polskich firm nadal korzysta z usług doświadczonych krawcowych w naszym kraju, nie korzystają z outsourcing’u. Tym samym, jeśli chodzi o ubrania z normalnych materiałów problem z doborem maszyny do szycia nie jest trudny. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaka powinna być maszyna do szycia skóry? Jakie konkretne cechy powinna posiadać, jakie są jej zalety, a jakie wady?

Przyjrzyjmy się ogólnie maszynom do szycia skóry. Jedno jest pewne, takie maszyny powinny być wytrzymalsza i mocniejsze, skóra i tym podobne materiały są „ciężkie” w obróbce i nie wystarczy tutaj zwykła igła i nitka.

Dobre maszyny do szycia to przede wszystkim…

Maszyny do szycia skóry to głównie maszyny przemysłowe, rzadko kto hobbystycznie zajmuje się w domu szyciem skórzanych płaszczy, czy rękawiczek. Przyjrzyjmy się jednak podstawowym cechom, którymi charakteryzują się wszystkie maszyny do szycia, nie tylko do szycia skóry. Rzecz jasna zaawansowanie maszyny do szycia zależne jest od przedziału cenowego jaki chcemy przeznaczyć na maszynę. W maszynie mamy wiele różnych elementów i aspektów, a jakość i typ każdego z nich znacząco wpływa na ogólną ocenę pracy z maszyną. Oto niektóre z nich:

  • Chwytacz – obecnie są dostępne maszyny do szycia z dwoma rodzajami chwytacza. W mechanicznych maszynach najczęściej występuje chwytacz wahadłowy, natomiast w najnowszych, komputerowych maszynach chwytacz działa na zasadzie rotacyjnej. Nie trzeba tłumaczyć, że chwytacz rotacyjny jest łatwiejszy w obsłudze.
  • Wybór ściegów – w porównaniu maszyn mechanicznych oraz maszyn komputerowych główną różnicą jest to, że w maszynach do szycia mechanicznych używamy pokrętła lub suwaków do ustawienia konkretnego ściegu, natomiast w maszynach do szycia komputerowych wystarczy, że wciśniemy odpowiedni przycisk.
  • Szycie – a konkretnie prędkość szycia. W maszynach mechanicznych jest to o tyle trywialne, że prędkość szycia oraz jego rozpoczęcie odbywa się za pomocą specjalnego pedała. Prędkość szycia regulujemy poprzez odpowiedni nacisk na pedał. W maszynach komputerowych mamy zarówno pedał, jak i specjalny przycisk start-stop, dodatkowo w maszynach komputerowych możemy określić maksymalną prędkość szycia.
  • Rodzaj ściegów – maszyny mechaniczne posiadają standardowo podstawowe ściegi, wykorzystywane do tradycyjnego szycia. Maszyny komputerowe posiadają praktycznie zawsze więcej ściegów, jednak dodatkowe ściegi są to zazwyczaj ozdobne rodzaje, które docenią kreatywni hobbyści. Panuje zasada, że im droższa maszyna tym więcej rodzajów ściegów posiada.

Ponadto maszyny do szycia zwykłych materiałów, jak i maszyny do szycia skóry mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład automatyczne ryglowanie. Ryglowanie polega na wykańczaniu ściegu. W maszynach mechanicznych zazwyczaj trzeba było na końcu przeszyć do przodu i do tyłu by zakończyć ścieg, maszyny komputerowe posiadają opcję automatycznego ryglowania, wystarczy przycisnąć odpowiedni guzik, by maszyna sama zawiązała nici.

Jaka powinna być maszyna do szycia skóry?

Nie trudno jest się domyślić, że maszyna do szycia skóry powinna posiadać nieco inne wyposażenie niż maszyny do szycia zwykłych materiałów. Skóra i materiały skóropodobne stawiają większy opór podczas szycia, a jak wiadomo, głównym elementem pracującym podczas szycia jest igła. Jaka powinna być igła używana w maszynach do szycia? Przede wszystkim igła powinna być wykonana z lepszego tworzywa, zwykle cienkie igły nie sprawdzą się w żadnym wypadku. Igły do szycia skóry dodatkowo na końcu mają delikatnie zaostrzane brzegi, by łatwiej mogły wbijać się w materiał grubości nawet kilku milimetrów.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia maszyny do szycia skóry będzie rzecz jasna rodzaj nici jaką wykorzystamy. Nici wykorzystywane do szycia skóry powinny być przede wszystkim grubsze i o wiele bardziej wytrzymalsze niż standardowe nici.

Ponadto maszyna do szycia skóry jest wytrzymalsza na różne przeciążenia, jeśli producent maszyny do szycia nie przewiduje możliwości szycia skóry na swojej maszyny, nie powinniśmy próbować. Zwykłe maszyny zwyczajnie się przepalą i będzie konieczny serwis, a to kolejna strata czasu na oczekiwanie naprawy.

Tylko na maszynach specjalnie do tego przystosowanych można szyć skórę, najprostsze modele maszyn w żaden sposób nie będą się do tego nadawały. Maszyna do szycia skóry musi mieć odpowiednią moc i wytrzymałość.

Maszyny do szycia skóry dla początkujących i wymagających.

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych maszyn do szycia skóry, poniżej przedstawiamy kilka propozycji z różnych półek cenowych.

maszyna do szycia skóry JUKI DDL-5600Pierwszą propozycją jest maszyna do szycia skóry firmy JUKI model DDL-5600. Jest to jednoigłowa stębnówka, z ząbkowanym transportem idealnie nadająca się do szycia materiałów ciężkich, takich właśnie jak Jeans czy skóra. Maksymalna prędkość szycia jaką osiąga maszyna do szycia skóry JUKI DDL-5600 to 3 tysiące ściegów na minutę. Szerokość ściegu jaką oferuje ta maszyna to aż 8 milimetrów. Dzięki wysoko podnoszonej stopce maszyny do szycia JUKI są w stanie zszyć dość grubą warstwę materiału. Stopka podnosi się na 13 milimetrów.

maszyna Juki DU-1181NInnym modelem marki JUKI odpowiednim do ciężkiego oraz średnio ciężkiego szycia jest model DU-1181N. To jednoigłowa stębnówka, która posiada dolny, podwójny, ząbkowany transport. Jest w stanie uszyć 2 tysiące ściegów na minutę, a maksymalna szerokość ściegu to 9 milimetrów. Możliwość podniesienia stopki to aż 15 milimetrów.

 

Maszyna do szycia skóry TypicalGodną polecenia marką, która produkuje maszyny do ciężkiego szycia, czyli maszyny do szycia skóry jest także marka TYPICAL. Jest to marka produkująca maszyny do szycia z wyższej półki. Model TW2-898-D2 to dwuigłowa stębnówka, która ma aż potrójny transport opierający się na igle, ząbkach oraz stopce. Maszyna ta pracuje z prędkością 3,5 tysiąca ściegów na minutę, a maksymalna szerokość ściegu to aż 9 milimetrów. Stopka unosi się na wysokość około 16 milimetrów. Maszyna ta posiada wiele automatycznych funkcji, takich jak chociażby automatyczne obcinanie nici, podnoszenie stopki, czy też chociażby ryglowanie ściegu, czyli wykończenie nici na końcu.

Pamiętać jednak należy, że maszyny do ciężkiego szycia, czyli do szycia skóry i tym podobnych materiałów wymagają przede wszystkim odpowiednio dobranej igły do szycia, jak również nici do szycia, które posiadają odpowiednią grubość oraz wytrzymałość. Nie należy także przekraczać zaleceń podanych przez producenta względem grubości materiału, który można szyć na danej maszynie.

Maszyna do szycia skóry
5 (100%) 1 vote[s]

One comment

  1. Randzit says:

    Nie szyję zawodowo lecz wyłącznie dla siebie. Tapicerkę samochodową i meblową. Znalazłem LUX maszynę. Łucznik KL-86. Stara (lata 50-60). ale nie do zdarcia. Jedynie wymieniłem silnik (był TUR). Zastosowałem od wiertarki wraz z przekładnią planetarną. I elektroniczny regulator prędkości. Nie zależy mi na szybkości, ale na precyzji. Szyje wolno, ale nie muszę wspomagać obrotu ręką.
    Igła do skóry nacina materiał – skórę. Igła do materiałów tkanych je przebija.
    Do ściegu ozdobnego – grubą nitkę nawijam na dolny bębenek, cienką na górny. czyli szyję na lewą stronę.

Dodaj komentarz