Overlock specyficzne urządzenie krawieckie

Samodzielne szycie wymaga wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych. Jednym z pojęć, które powinien znać każdy pasjonat krawiectwa jest overlock. To określenie rodzaju ściegu, który służy do łączenia, zabezpieczenia bądź ozdobnego wykańczania elementów odzieży i innych wyrobów przemysłu odzieżowego. Ścieg ten jest niezbędny przy ubraniach z materiałów elastycznych. Używa się go jednak także do maszyn szwalniczych, które posiadają funkcję wykonywania tego ściegu. Należy także zaznaczyć, że wykonanie ściegu typu owerlok (spolszczona nazwa) jest możliwe przez normalne maszyny do szycia jak i specjalne urządzenia zwane maszynami overlock. Poniższy temat omawiany jest dla urządzeń, które tylko prawie wyłącznie zajmują się tym ściegiem.

WyglądNazwaPółka cenowaFunkcjeOcena
Łucznik Superlock 620 DŁucznik Superlock 620 DTania
Ściegi 3 lub 4 nitkowe, system regulacji długości i szerokości ściegu, wysięg do obrzucania takich elementów jak nogawki czy rękawy3.7
Łucznik Ultralock 720 DŁucznik Ultralock 720 DTania
Ściegi 3 lub 4 nitkowe, system regulacji długości i szerokości ściegu, korpus aluminium, 1300 ściegów /min4.2
Łucznik 820 DŁucznik 820 DTania
Ściegi 3 lub 4 nitkowe, system regulacji długości i szerokości ściegu, korpus aluminium, 1300 ściegów /min4.3
Merrylock 848 DS<br data-lazy-src=Merrylock 848 DS
Średnia
Ściegi 3 lub 4 nitkowe, transport różnicowy umożliwiający prawidłowe szycie wszystkich rodzajów materiałów, ścieg rolujący4.3
Bernina 1300 MDC<br data-lazy-src=Bernina 1300 MDC WyższaŚciegi 5 nitkowe + 3 igłowa drabinkowa, obszywa-szyje- wykańcza krawędzie każdego materiału, 1500 ściegów/min4.7
Brother 1034D<br data-lazy-src=Brother 1034D
Średnia
Ściegi 4 nitkowe, system zapobiegającym plątaniu nici, regulacja naprężenia nitki, 1300 ściegów/min4.6
Toyota 3335Toyota 3335
Średnia
Ściegi 2 do 4 nitkowy, ścieg rolujący, 1500 ściegów/min, metalowa obudowa4.6
Singer 14sh754Singer 14sh754
ŚredniaŚciegi 2 do 4 nitkowe, Regulowana długość i szerokość ściegu, Regulacja prędkości płynna elektroniczna, 1300 ściegów/min4.5

Pierwszy Overlock wyprodukowała firma Merrow Machine

Overlock po raz pierwszy zastosowała w 1881 firma Merrow Machine, dlatego określa się go niekiedy jako merrowing. Warto zwrócić uwagę na to, że przedsiębiorstwo nadal zajmuje się produkcją maszyn do szydełkowania, które oparte są na pierwszym modelu. Ścieg taki wykorzystuje górne i dolne chwytacze do wykonania pętli z nitki dla przechodzącej przez nią igły. Różni się zatem od standardowego ściegu łańcuszkowego, w przypadku którego używana jest szpulka umieszczona w środku maszyny. Stworzona przez Merrow Machine maszyna stała się pierwowzorem dla współczesnych owerloków. Obecnie takie urządzenia są wykorzystywane przez wielu ludzi, a przede wszystkim przez osoby bardziej doświadczone w dziedzinie krawiectwa, ponieważ pozwalają im one na profesjonalne wykańczanie brzegów materiałów.

Maszyna typu owerlok zdecydowanie się różni niż maszyna do szycia z funkcją wykonywania ściegu owerlokowego

Z punktu widzenia pojęcia to nie powinno się to znacząco różnić jednak maszyna typu overlock jest to urządzenie, które zostało skonstruowana w tym celu natomiast maszyna do szycia ze ściegiem owerlokowym posiada tylko taka funkcję natomiast została stworzona do nieco innych czynności.

Podstawową różnicą overlocka od maszyny do szycia z tym ściegiem jest szybkość pracy, przyjmuje się owerlok jest dwa razy szybszy niż normalna maszyna do szycia, co przy obszywaniu dużych ilości materiału znacznie skraca czas pracy. Następnym ważnym tematem jest wszechstronność urządzenia typu overlock, które zdecydowanie łatwiej i przyjemniej przeszywają dzianiny lub tkaniny z którymi normalna maszyna do szycia mogła by nie dać sobie rady. Elastyczność ściegu wykonanego przez urządzenie dedykowane jest także zdecydowanie lepsza, ścieg ten pracuje tak samo jak materiał do którego jest przyszyty. Urządzenia te także dużo szybciej i przyjemniej radzą sobie z różnymi dekoracjami wykorzystującymi dużą ilość różnych nici. Owerloki posiadają także zdecydowanie inny transporter materiału, który lepiej sobie radzi z delikatniejszymi materiałami bez marszczenia się a z drugiej strony gdy chcemy uzyskać efekt marszczenia się to urządzenia te robią to 2 razy szybciej niż normalne maszyny do szycia.

Najpopularniejsze owerlok w Polsce są to urządzenia Łucznika

Maszyna Overlock Superlock 620-DMaszyny typu overlock można obecnie znaleźć na przykład w ofercie znanej polskiej firmy Łucznik. Zdecydowanie ma to związek z dostępnością tych maszyn oraz ceną, która klasyfikuje je jako urządzenia tańsze lub ze średniej półki. Jednym z takich modeli jest Superlock 620D. To maszyna wykonująca ściegi trzy i czteronitkowe. Można ją wykorzystać do materiałów różnego rodzaju. Posiada system regulacji długości i szerokości ściegu, wysięg do obrzucania takich elementów jak nogawki czy rękawy. Możliwe jest także odłączenie górnego noża, regulowanie docisku stopki oraz naprężenia nici.

Maszyna Ultralock 720 D4Kolejna propozycja tej firmy to maszyna do szycia Łucznik model UltraLock 720D-4 . Jest to maszyna wykonująca ścieg czteronitkowy, a po odłączenie jednej igły także trzynitkowy. Posiada system regulacji długości ściegu w zakresie od 1 do 4 milimetrów. Zastosowany tutaj transport różnicowy przeciwdziała marszczeniu się i falowaniu materiału. Maszyna daje możliwość wykańczania brzegów ściegiem rolującym trzynitkowym. Posiada automatyczny nawlekacz dolnego chwytacza, regulowany docisk stopki oraz naprężenia nici. Możliwe jest odłączenie górnego noża. Korpus maszyny wykonany został z aluminium. Urządzenie posiada metalowe części i plastikową obudowę. Prędkość szycia wynosi 1300 ściegów na minutę.

Maszyna overlock 820 D3W ofercie tej firmy można również znaleźć maszynę Overlock 820D-3. Pozwala ona na wykonywanie ściegów drabinkowych i łańcuszkowych. Posiada pokrętło do regulacji długości i szerokości ściegu. Zapewnia szybkie i łatwe nawlekanie, między innymi ze względu na oznaczenia kolorystyczne. Maszyna posiada też stopkę zatrzaskową, mikroprzełącznik zdejmowany blat roboczy, wbudowany pojemnik na akcesoria i dźwignie regulujące mechanizm różnicowy oraz posuw. Prędkość szycia wynosi 1200 obrotów na minutę.

Maszyna Overlock 820 D5W ofercie firmy Łucznik można znaleźć również model Overlock 820D-5, czyli maszynę umożliwiającą wykonywanie dwudziestu ściegów. Posiada ona regulowany docisk stopki, mechanizm różnicowy, funkcję rozluźniania, oznaczenia kolorystyczne ułatwiające łatwe i szybkie nawlekanie oraz funkcję obcinania materiału. Istotnymi cechami tej maszyny są także stopka zatrzaskowa, możliwość wykonywania ściegów dekoracyjnych i marszczenia. Maszyna zapewnia łatwe zaokrąglanie krytych ściegów i pozwala na wykonywanie szwów o płaskim ściegu z dwoma, trzema bądź czterema nićmi. Urządzenie zostało wyposażone we wbudowany pojemnik na akcesoria i mikrowłącznik bezpieczeństwa. Prędkość pracy wynosi 1200 obrotów na minutę.

Maszyny typu owerlok od Łucznika są dobrze dosyć dobrze oceniane przez użytkowników, przede wszystkim ze względu na funkcjonalność i cichą pracę. Koszt zakupu urządzenia takiego wynosi w graniach od paruset do kilku tysięcy złotych. Najtańszymi modelem jest Łucznik Superlock 620 D, natomiast najdroższym 820 D-5.

Owerlok dla bardziej wymagających użytkowników

Maszyna Merrylock 848 DS

W ofercie można znaleźć także droższe propozycje, na przykład 4-nitkowy Merrylock 848DS. Jest to maszyna z wbudowanym rolowaniem i transportem różnicowym, dzięki któremu doskonale sprawdza się przy różnych materiałach. Urządzenia posiada system regulacji ściegu od 5 do 7 milimetrów, a także długości od 0,5 do 4 milimetrów. Posiada też stopki do gumek, ściegu krytego, marszczenia, koralików, lamówek i kordonek oraz taśm. Istnieje możliwość szycia ściegiem rolującym. Maszyna sprzedawana jest wraz z pojemnikiem na akcesoria oraz innymi przydatnymi akcesoriami. Jest ceniona ze względu na dużą liczbę funkcji i łatwość obsługi, jednak zadaniem niektórych osób problem stanowi jej zbyt głośna praca.

Maszyna overlock Bernina 1300 MDCJedną z najdroższych maszyn tej marki jest Overlock Bernina 1300MDC, która kosztuje jest bardzo droga i kosztuje kilka tysięcy złotych. Posiada bardzo cichych oraz najszybszy owerlok. Umożliwia wykonywanie ściegów dwu, trzy, cztero oraz pięcionitkowych. Posiada system Micro Thread Control, ścieg łańcuszkowy i drabinkowy, 24 programy szycia, funkcjonalny wyświetlacz LCD oraz przyciski służące do ustawiania parametrów ściegu. Maszyna pozwala na regulację długości i szerokości ściegu, a także transportu różnicowego. Posiada automat do nawlekania dolnego chwytacza, kolorowy system nawlekania, odchyloną w bok stopkę, okienko pozycji igieł, palec ściegu regulującego, regulację naprężenia nici, zatrzaskowy system mocowania stopek oraz system łatwego wyboru ściegów. Na uwagę zasługuje również oferowane wraz z urządzeniem wyposażenie dodatkowe i akcesoria.

Należy zaznaczyć że w zasadzie każdy producent posiada w swojej ofercie maszyny tego typu. Dobrymi przykładami urządzeń z trochę wyższej półki są maszyny do szycia brother model 1034D, , Toyota 3335 oraz  maszyny do szycia Singer o numerze 14SH754 dlatego kluczowe jest rozeznanie w temacie czego potrzebujemy i do czego chcemy używać danego urządzenia.

Urządzenie tego typu są bardzo dobrym uzupełnieniem pracowni krawieckiej dla średnio oraz zawansowanych użytkowników

Maszyny typu overlock cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ze względu na swoją funkcjonalność. Nie sposób zaprzeczyć temu, że pośród takich urządzeń można znaleźć zarówno lepsze, jak i gorsze propozycje. Cena często, jednak nie zawsze stanowi wiarygodny wyznacznik jakości urządzenia. Posiadając większy budżet można pozwolić sobie na zakup maszyny, która posiada większą ilość funkcji, jednak należy mieć na uwadze to, iż powinno się kierować także opiniami dotychczasowych użytkowników poszczególnych modeli. To właśnie one pozwalają przekonać się, która maszyna owerlok jest najlepsza, co umożliwia podjęcie właściwej decyzji.

Oceń ten artykuł

One comment

  1. Agatka says:

    ooo a nie widzę MINERVA M3000CL z której ja bardzo jestem zadowolona i to właśnie na niej szycia się zaczynałam uczyć, kupiłam najtańszy model, bez przesady, bajerów żeby się w tym wszystkim na samym początku nie pogubić i nie dawać sobie powodów do dodatkowej frustracji i służy mi ta maszyna już parę dobrych lat, testowałaś może coś od nich? bo zastanawiam się teraz nad jakimś bardziej wypasionym modelem

Dodaj komentarz