Janome to japońska firma, której nazwa w tłumaczeniu na język polski brzmi „oko węża”. Taka nazwa została nadana w 1920 roku, ze względu na wynalezioną przez Yosaku Ose metalową szpulkę, która zdaniem japończyków przypominała oko węża. Właśnie ten wynalazek zapewnił firmie renomę na całym świecie. Aktualnie produkcja odbywa się przy pomocy precyzyjnych robotów, co przyczyniło się do uzyskania pozycji potentata w światowej produkcji maszyn do szycia. W 1979 roku firma wprowadziła do sprzedaży pierwszą komputerową domową maszynę do szycia Janome „Memory 7”.
Komputerowa maszyna do szycia Janome jest chlubą producenta.
Obecnie oferuje komputerowe maszyny „Memory Craft”, które charakteryzuje łatwość obsługi, precyzja szycia i haftu. Znakomita jakość urządzeń sprawiła, że w 2002 roku wysokość sprzedaży osiągnęła 40 miliony sztuk. Aktualnie firma sprzedaje 1 800 000 maszyn rocznie, a tym samym plasuje się na pierwszej pozycji na świecie. Maszyna do szycia Janome to zdaniem klientów gwarancja najwyższej jakości, a tym samym komfortowej pracy i długiej wytrzymałości. Poszczególne maszyny do szycia Janome różnią się między sobą pod wieloma względami. Niektóre urządzenia przeznaczone są przede wszystkim do prostych prac krawieckich, natomiast inne bez problemów spełnią oczekiwania osób, które profesjonalnie zajmują się szyciem. Różnice te nie mogły pozostać bez wpływu na cenę.
Producent zapewnia dużą różnorodność produktów.
Najtańszą maszyną tej marki jest Janome Sew Mini. To małe urządzenie, ale zapewniające bardzo duże możliwości. Zostało wyposażone w 10 najważniejszych programów szycia. Umożliwia wykonywanie ściegów prostych i zygzaków. Doskonale nadaje się do cerowania i pikowania, a także do szycia kostiumów oraz strojów dla lalek. Urządzenie Janome Sew Mini posiada szpulkę wkładaną od góry i wolne ramię do szycia miejsc trudnodostępnych. Funkcja ryglowania pozwala na wzmacnianie początków i końców ściegów. Pokrętło regulacji naprężenia nici umożliwia natomiast uzyskanie gładkiego ściegu. Podawania materiału odbywa się w prosty sposób, ze względu na czteropunktowy transporter. Możliwe jest ustawienie igły w dwóch pozycjach- lewej oraz środkowej. Maszyna zapewnia łatwe wyjmowanie materiały po zakończonym szyciu. Dobrze radzi sobie nawet z 6 warstwami lekkich tkanin, jednak nie jest zalecana do zszywania dużej liczby warstw materiałów ciężkich. Sposób nawlekania nici jest taki sam jak w większych maszynach Janome. W komplecie znajduje się zasilacz oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Ta maszyna do szycia mini waży tylko 2,5 kilograma dlatego także polecana jest także dzieciom. W podobnej cenie można znaleźć także Janome E1015
Kolejny przykład taniej maszyny do szycia Janome to model 920. To urządzenie z 12 programami ściegów, w tym ściegami używkowymi, owerlokowymi i ozdobnymi. Pozwala na płynną regulację szerokości i długości ściegów. Możliwe jest również szycie podwójną igłą oraz automatyczne obszywanie dziurek na wymiar guzika. Wykorzystano tutaj zatrzaskowy system mocowania stopki SYSTEM MATIC oraz chwytacz wahadłowy. Maszyna daje możliwość szycia wstecz. Na wygodę wpływa także łatwy system nawlekania nici. Wolne ramię pozwala na szycie na okrągło. W standardowym wyposażeniu znajduje się zestaw igieł, szpulki, wkrętak, rozpruwacz, pokrowiec, kabel zasilający, rozrusznik nożny oaz stopki: uniwersalna, do wyszywania zamków, automatycznego obszywania dziurek, ściegu prostego oraz ściegów ozdobnych. W podobnej cenie można także znaleźć Janome 423S. Urządzenie to jest największym konkurentem maszyny Singer 4423.
Maszyna do szycia Janome w cenie średniej to na przykład model DC6030. Cechuje ją duża łatwość obsługi. To urządzenie z 30 programami ściegowych (między innymi prostymi, owerlokowymi, krytymi i satynowymi) oraz 4 rodzajami automatycznego obszywania dziurek. Umożliwia płynną regulację długości ściegu (do 5 mm) oraz jego szerokości (do 7 mm). Pozwala także na wydłużanie ściegów satynowych i automatyczne obcinanie nici, które jest programowane, jak w maszynach przemysłowych. 2 lampki ledowe oświetlają miejsce pracy, natomiast duży i czytelny wyświetlacz LCD informuje o wybranym ściegu, a także podpowiada, którą stopkę zastosować. Możliwa jest precyzyjna regulacja prędkości szycia oraz regulacja stopki w 6 pozycjach. Wolne ramię pozwala na łatwe szycie na okrągło, natomiast siedmiostopniowy mechanizm transportu na rozpoczęcie szycia od samego brzegu materiału. Dzięki przyciskowi START/STOP można szyć bez rozrusznika nożnego. Maszyny do szycia Janome DC6030 pozwalają na precyzyjną regulację prędkości szycia, pozycjonowanie igły, automatyczne ryglowanie, szycie wstecz i szycie podwójną igłą. Posiadają wbudowany nawlekacz igły, chwytacz rotacyjny, wbudowany zewnętrzny obcinacz nitek i system zatrzaskowego mocowania stopek. W standardowym wyposażeniu znajdują się stopki: uniwersalna, krawędziową, do wszywania zamków, do ściegu owerlokowego, do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, do automatycznego obszywania dziurki, do ściegu krytego oraz stopkę 1/4” (6 mm). Dołączono także twardą walizkę, zestaw igieł, 3 szpulki, rozpruwacz, pędzelek, dodatkowy trzpień na szpulkę, wkrętak, uchwyt zabezpieczający szpulkę, rozrusznik nożny, kabel zasilający oraz instrukcję obsługi w formie filmu na DVD. Maszyna polecana jest przede wszystkim do użytku profesjonalnego w pracowniach krawieckich, chałupnictwie oraz w warsztatach szkolnych. Aktualnie urządzenie jest trudnodostępne w Polsce. W podobnej cenie można znaleźć także Janome DXL 603
Jednym z najdroższych urządzeń jest maszyna do szycia Janome Memory Craft 8900QCP. Dostępnych jest tutaj aż 929 programów ściegów, wśród których znajdują się ściegi proste, zygzak, kryte, stretch, owerlokowe, satynowe, ozdobne, drzewkowe, drabinkowe, mostkowe, potrójnie wzmacniane, dziurki oraz alfabet. Maszyna pozwala na wykonywanie 3 krojów alfabetu oraz na automatyczne obszywanie dziurek w 14 rodzajach. Możliwa jest płynna regulacja szerokości (do 9 mm) oraz długości (do 5 mm) ściegów. Ściegi satynowe mogą być wykonywane bez utraty jakości. Maszyna jest bardzo szybka, ponieważ wykonuje 1000 ściegów na minutę. Wyróżnia ją także ogromna przestrzeń pomiędzy igłą, a ramieniem maszyny (28 cm). Do urządzenia można podłączyć rozrusznik nożny do obcinania nici. Maszyny do szycia Janome Memory Craft 8900QCP posiadają wbudowany górny transport stopkowy oraz wyświetlacz LCD, który informuje o wybranym programie i daje podpowiedzi dotyczące tego, jakich użyć ustawień i którą stopkę zastosować. Możliwe jest automatyczne obcinanie nici i wymiana płytki ściegowej bez użycia śrubokrętu. Siedmiostopniowy mechanizm transportu zapewnia łatwe rozpoczęcie szycia od samego brzegu materiału. Maszyna do szycia ta posiada przycisk umożliwiający pracę bez używania rozrusznika nożnego, regulację docisku stopki oraz szycie na okrągło, dzięki długiemu wolnemu ramieniu (25 cm). Zaletami maszyny do szycia Janome Memory Craft 8900QCP są także precyzyjna regulacja prędkości szycia, automatyczne ryglowanie, pozycjonowanie igły, bardzo dobre oświetlenie miejsce roboczego, możliwość szycia wstecz, automatyczne naprężenie nici, wbudowany nawlekacz igły,podnośnik kolanowy, możliwość tworzenia lustrzanego odbicia, podwójny wznios stopki ułatwiający szycie grubych materiałów, zatrzaskowe mocowanie stopek SYSTEM MATIC, chwytacz rotacyjny, możliwość szycia podwójną igłą, włączony transport oraz możliwość programowania szycia. W standardowym wyposażeniu tego modelu znajdują się stopki: uniwersalna, do podwijania, wszywania zamków, naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, ściegów ozdobnych, ściegu krytego, ściegu overlock, ściegu krawędziowego oraz do pikowania, haftowania i cerowania. Użytkownik otrzymuje też między innymi takie akcesoria jak system do swobodnego pikowania QB- H, nakładkę na niektóre stopki, płytkę ściegowa do stebnowania, stolik powiększający pole pracy, profesjonalny prowadnik krawędziowy i pędzelek do czyszczenia. Maszyna do szycia brother NV-550 SE jest cenowo bardzo porównywalna. Maszyna do szycia Janome Memory Craft to idealna propozycja dla chałupników oraz dla szkół i pracowni krawieckich.