Zasady BHP w pracy na magazynie

Niebezpieczeństwa pracy

Niestety praca na magazynie nie należy do najbezpieczniejszych. Dopóki wszystko przebiega zgodnie z planem nic złego nie powinno się stać, niestety zdarzają się czasami wypadki, w których nawet pół hali magazynowej potrafi ulec zawaleniu, grzebiąc ludzi pod zwałami towaru. Są jednak o wiele bardziej prozaiczne niebezpieczeństwa, na przykład jeżdżące tu i ówdzie maszyny, takie jak wózki widłowe, podnośniki i tym podobne. Wystarczy postawić nogę w złym miejscu i może skończyć się to amputacją stopy. Dlatego też obowiązkowo stosuje się specjalne obuwie BHP, które posiada zintegrowaną stalową powłokę ochronną. Znajduje się ona nad wysuniętą częścią stopy i jest w stanie wytrzymać nacisk nawet do kilku ton, w przypadku produktów dobrej jakości. Dzięki temu, nawet w sytuacji najechania jednego z kół wózka na stopę pracownika, w większości przypadków nic złego się nie wydarzy. Oczywiście poruszając się po hali należy też nosić kamizelki odblaskowe, by być lepiej widocznym dla pracowników prowadzących wózki.

Ochrona głowy

Hala magazynowa zazwyczaj jest bardzo wysoka, może mieć nawet do pięciu metrów i więcej wzwyż. Półki sięgają samego sufitu, by zmieścić jak najwięcej towaru na danej przestrzeni. Wszystko powinno być odpowiednio zabezpieczone, jednak zdarza się czasami, że źle ułożony towar spadnie z bardzo wysoka. Dlatego też zawsze pracując w hali należy nosić na głowie kask. Akcesoria ochronne tego typu możemy znaleźć na przykład na stronie https://bhpstar.pl/. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zagrożone mogą być także ręce. Zwłaszcza wtedy, gdy operator wózka wkłada towar na regał, a inny pracownik stoi z przodu i nakierowuje go tak, by przedmiot wszedł idealnie na swoje miejsce. Nie jest wtedy wcale trudno o zmiażdżenie dłoni pomiędzy elementami regału, a przemieszczanym towarem. Należy więc nosić zawsze rękawice ochronne, które mają wytrzymałość na tyle duża, że są w stanie ochronić dłoń.

Praca na magazynie jest dochodowa i nie wymaga specjalnych kwalifikacji, poza umiejętnością dobrej organizacji i utrzymania porządku. Trzeba jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz chronić głowę, dłonie i stopy przed zmiażdżeniem lub upadkiem towaru z wysokości. Do tego celu najlepiej nadają się dedykowane akcesoria BHP.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz