Zakup pierwszej maszyny – poradnik dla początkującej krawcowej

Zachęcona tutorialami krawieckimi zdecydowałaś, że czas spróbować swoich sił w szyciu i przeróbkach ubrań? Pierwszy krok to zakup maszyny, dzięki której nauczysz się podstaw kroju i szycia. Zobacz, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać dobrą maszynę dla niedoświadczonej krawcowej!

Mechaniczna, elektroniczna czy komputerowa? Wybierz rodzaj maszyny!

Dostępna na rynku nowoczesna maszyna do szycia, której będziesz się przyglądać, dzieli się na trzy podstawowe grupy:

– mechaniczne maszyny do szycia – najbardziej tradycyjne modele, w których wszystkie parametry ustawia się ręcznie. Świetne „na start” – pozwalają wyczuć funkcje maszyny oraz wyrobić dobre nawyki w korzystaniu z niej;

– elektroniczne maszyny do szycia – nieco bardziej zaawansowane urządzenia, które posiadają elektroniczny wyświetlacz ułatwiający użytkownikowi wybranie właściwego programu. Mogą również podpowiadać, jaka stopka sprawdzi się w przypadku konkretnego ściegu;

– komputerowe maszyny do szycia – posiadają szereg elektronicznych funkcji oraz zapamiętują raz wykorzystane ustawienia. Przydają się w sytuacji, gdy chcesz używać maszyny profesjonalnie lub po prostu często szyjesz.

Jakie aspekty są najistotniejsze przy wyborze maszyny dla początkujących?

Jeśli jeszcze nigdy nie miałaś kontaktu z maszyną do szycia lub też po prostu próbujesz sobie przypomnieć podstawy, wybierz prosty, podstawowy model urządzenia. Zbyt zaawansowane funkcje i tak Ci się nie przydadzą – podniosą jednak koszt zakupu sprzętu. Kupując maszynę dla początkującej krawcowej, sprawdź koniecznie, jakie stopki zostały dołączone do zestawu. To od nich zależy bowiem to, jakie ściegi i czynności będziesz mogła wykonać. Równie ważna jest również możliwość płynnego regulowania gęstości i szerokości szwu. Jeśli nie masz wprawy w szyciu wąskich elementów, z pewnością przyda Ci się także wolne ramię – sprawdź więc, czy wybrana przez Ciebie maszyna je posiada.

Zupełnie nieprzydatne okażą się z kolei dekoracyjne szwy. Podczas standardowego, codziennego szycia będziesz bowiem korzystać z dwóch lub trzech podstawowych. Pozostałe przydadzą Ci się jedynie wtedy, jeśli planujesz szyć ubranka dla dzieci lub dekoracje do domu – ich duża liczb może jednak przesądzić o wysokiej cenie maszyny do szycia.

Dodatkowe funkcje, które z pewnością się przydadzą

Choć to wyżej wymienione aspekty są najważniejsze dla Twojego komfortu w czasie szycia, możesz też zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji, które docenisz po pewnym czasie spędzonym na samodzielnym szyciu. Należą do nich chociażby:

– nawlekacz igły – dzięki niemu nawleczenie nitki zajmie Ci znacznie mniej czasu;

– nożyk na obudowie – będzie zawsze pod ręką, by szybko przyciąć nitkę w czasie pracy;

– regulacja docisku stopki – przyda się przy materiałach o różnej grubości;

– płytka ściegowa z podziałką – zapewni Ci punkt odniesienia w czasie szycia, dzięki czemu łatwiej utrzymasz prosty ścieg;

– automatyczne obszywanie dziurki – znacznie przyspieszy, jak również ułatwi Ci estetyczne wykończenie dziurki na guzik.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz