Maszyna do szycia to nazwa urządzenia, które zostało zaprojektowane do wykonywania prac krawieckich, a przede wszystkim do łączenia ze sobą kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici. W trakcie pracy na maszynie do szycia tkaniny łączone są szwem. Uważa się, że współczesna maszyna do szycia została stworzona w połowie XIX wieku przez Amerykanina Isaaca Merritta Singera. To właśnie on podczas obserwacji naprawy starej maszyny doszedł do wniosku, że jest w stanie stworzyć lepsze urządzenie. Wkrótce zaprojektował maszynę wyposażoną w stopę przytrzymującą materiał na miejscu. Budowa maszyny do szycia uległa wówczas znacznym przemianom. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wykorzystywane teraz urządzenia są takie same. Poszczególne maszyny różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, jednak w ich budowie nie trudno zauważyć pewne cechy wspólne. W każdym nowoczesnym urządzeniu można bowiem wskazać takie części jak chwytacz, silnik czy też pedał maszyny do szycia. Warto zatem przyjrzeć się bliżej budowie maszyny, zwracając uwagę na jej najważniejsze elementy.
Wolne ramię jest bardzo pomocne w trakcie obszywania trudnych miejsc.
Jedną z części, które umożliwiają właściwe działanie takiego urządzenia jest chwytacz. Jest to element, do którego wkłada się bęben z dolną nicią. Jego zadaniem jest przede wszystkim zbieranie nitki i umożliwienie tworzenia właściwego ściegu. W niektórych współczesnych maszynach znajduje się chwytacz rotacyjny, a w innych wahadłowy. Większość osób preferuje te pierwsze, między innymi ze względu na cichszą pracę niż w przypadku maszyn z chwytaczem wahadłowym. Kolejna część urządzenia to płytka ściegowa, czyli metalowa płytka, pod którą znajduje się bębenek z nicią dolną. Budowa maszyny do szycia opiera się także na wykorzystaniu takich części jak transporter, naprężacz nici górnej oraz stopka. Pierwsza z nich to mechanizm, którego zadanie polega na przesuwaniu materiału w trakcie szycia. Naprężacz górnej nici jest natomiast elementem, który warunkuje jakość szycia i ściegu. Jest on umiejscowiony jest w górnej części maszyny. Stopka także stanowi bardzo ważną część maszyny do szycia, ponieważ to właśnie ona daje możliwość szycia ściegiem. Nie mniej istotne są pedał maszyny do szycia, wolne ramię oraz silnik maszyny do szycia. Wolne ramię jest bardzo pomocne w trakcie obszywania miejsc, do których dostęp jest utrudniony. To właśnie ono umożliwia idealne wykończenie nogawek czy mankietów. Silnik maszyny do szycia także jest niezbędny dla jej prawidłowej pracy urządzenia. To właśnie ona napędza koło zamachowe za pośrednictwem gumowego paska klinowego. Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie można wybrać energooszczędny silnik maszyny do szycia, który pozwala na ograniczenie wydatków związanych z poborem energii elektrycznej w trakcie pracy. Pedał maszyny do szycia jest natomiast tym elementem, który umożliwia regulację prędkości obrotów podczas pracy. Oczywiście, każda maszyna musi także posiadać obudowę, która może być wykonana na przykład z metalu lub plastiku. Urządzenia są wyposażone także w inne części, jednak to właśnie te wskazane powyżej są najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Poza nim istotną rolę odgrywa stolik do maszyny do szycia. Nie stanowi on wprawdzie części urządzenia, jednak pozwala na wygodną i bezpieczną pracę. Bardzo ważne jest zatem to, aby wybrać solidny, a przede wszystkim stabilny stolik do maszyny do szycia. Jednocześnie warto poświęcić trochę uwagi mechanizmowi działania maszyny, a zatem przedstawić, w jaki sposób współgrają ze sobą wszystkie przedstawione powyżej części.
Budowa maszyny do szycia, wcale nie jest tak skomplikowana jak się wydaje.
Maszyna do szycia szyje z wykorzystaniu dwóch nici, które są od siebie niezależne. Jedna z nich jest odwijana ze szpulki, natomiast druga ze szpulki metalowej, która znajduje się wewnątrz mechanizmu maszyny. Silnik maszyny do szycia za pośrednictwem gumowego paska klinowego napędza osadzone na wale korbowym koło zamachowe. Korbowód sprawia, że znajdująca się obudowie pręt-igielnica pociągana jest na przemian w górę i w dół. Igła pociąga za nitkę oraz przebija szyty materiał. W chwili, kiedy igła cofa się ku górze, nitka układa się pod tkaniną w formie pętelki. Jednocześnie łapka prowadzi do przerzucenia szpulki z nitką przez pętlę. Kiedy pętla zaciąga się ku górze można powiedzieć, że maszyna wykonała jeden ścieg. W tym momencie następuje przesunięcie tkaniny i igła rozpoczyna kolejny ścieg. Budowa maszyny do szycia zapewnia zsynchronizowanie ruchów poszczególnych części. Jak już zostało wspomniane wcześniej, na regulację tempa obrotów pozwala pedał maszyny do szycia. Warto dodać, że obecnie wszystkie maszyny do szycia wyposażone są w mechanizm posuwu materiału. Oznacza to, że jednorazowe przesunięcie tkaniny może być uzależnione od ściegu. Dostępne są maszyny, w których możliwe jest poruszanie materiałem także prostopadle do kierunku szycia, a także wykonywanie igłą ruchu poprzecznego.
Budowa współczesnej maszyny do szycia, nie powoduje kłopotów w jej użytkowaniu.
Właściwe działania maszyny wymaga jej wcześniejszego przygotowania do pracy. Po uruchomieniu napędu maszyna wytwarza ścieg z nitek górnej i dolnej. Podczas pracy nitki przechodzą z góry i z dołu, łącząc się w środku szwu węzłem. Przed rozpoczęciem szycia trzeba jednak założyć igłę oraz zamocować nici. W celu założenia igły należy poluzować śrubę uchwytu igły, a następnie wsunąć igłę jak najgłębiej w uchwyt, pamiętając o tym, by płaska strona znalazła się z tyłu. Na koniec trzeba ponownie dokręcić śrubę. Kolejne zadanie to mocowanie nici górnej. Należy podnieść igłę do najwyższej pozycji i podnieść stopkę, po czym nałożyć szpulkę nici na trzpień. Nić musi zostać przełożona przez prowadnik, a później w dół odpowiednim kanałem z przodu maszyny. Nić nakłada się za pokrętłem naprężania nici, zachowując kierunek od prawej do lewej strony. Następnie należy prowadzić nić w górę lewym kanałem i nawlec dźwignię podnoszenia nici. Po ponownym przeprowadzeniu nici w dół, do igły, trzeba nawlec igłę od przodu do tyłu. Ważne jest to, by nitka dolna i górna były tego samego rodzaju i miały taką samą grubość. Budowa maszyny do szycia wymaga także, aby były one jednakowo naprężone. Nitkę dolną musi natomiast zostać nawinięta na małą szpulkę i umieszcza się w specjalnym bębenku, który znajduje się w dolnej części maszyny, pod pokrywą. W celu wyjęcia go należy otworzyć pokrywę, po wcześniejszym ustawieniu igły w najwyższym położeniu. Nić powinna być nałożona tak, aby rozwijała się z ruchem odwrotnym do wskazówek zegara. Przed rozpoczęciem szycia nitkę dolną należy wyciągnąć i umieścić pod stopką. Wszyscy ci, którym budowa maszyny do szycia jest dobrze znana doskonale wiedzą, jak należy wykonać to zadanie, co dowodzi, iż przed rozpoczęciem szycia warto zapoznać się z budową urządzenia. Przygotowując się do pracy należy też zwrócić uwagę na stolik do maszyny do szycia, który powinien być w pełni stabilny. Istnieje możliwość zarówno zakupienia gotowego stolika, jak i wykonania go samodzielnie, na co decyduje się wiele osób.
Zanim przystąpimy do pracy, budowa maszyny do szycia powinna być dobrze znana.
Nie sposób zaprzeczyć temu, że budowa maszyny do szycia to temat dość skomplikowany dla osób, które nie interesują się budową urządzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy człowiek, który poważnie myśli o szyciu powinien się z nim zapoznać. Wiedza na temat budowy maszyny, znaczenia jej poszczególnych części oraz mechanizmu działania jest bardzo przydatna, kiedy w trakcie pracy pojawiają się trudności. Osoby, które posiadają taką wiedzę są w stanie rozpoznać usterkę, a nierzadko także samodzielnie ją naprawić, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Warto wiedzieć jak postępować, kiedy problemy sprawia na przykład silnik maszyny do szycia, a jak w sytuacji, gdy nie działa właściwe naprężacz nici. Podstawowa wiedza na temat budowy jest też niezbędna do właściwego przygotowania urządzenia do pracy. Co więcej, znajomość budowy maszyny może okazać się przydatna podczas zakupu urządzenia, ponieważ ułatwia ocenę stanu danej maszyny. Ma to szczególne znaczenie wtedy, kiedy wybiera się urządzenie używane, ponieważ wówczas trzeba dokładnie sprawdzić to, czy maszyna jest w pełni sprawna i zasługuje na swoją cenę.